Начало Новини В света на кодовете и компютърните науки с робота Финч
В света на кодовете и компютърните науки с робота Финч ПДФ Печат Е-мейл
Написано от Administrator   
Петък, 12 Октомври 2018 09:27

Как се управлява робота Финч? Какво означава програмиране? Това научиха третокласници от ОУ „Иван Рилски” с класен ръководител Боряна Кръстева.

С това първо занимание Регионална библиотека „Светослав Минков” се присъедини към инициативите, организирани по време на Европейската седмица на кодирането с поредица от безплатни семинари за работа с робота Финч.

Библиотекарите бяха подготвили презентация „В света на кодовете и компютърните науки с робота Финч”. Третокласниците научиха какво означава да програмираш, какви са програмните езици за деца, запознаха се с визуалния език за програмиране SNAP за управление на робота Финч.Изключително занимателна се оказа работата с робота Финч и за първокласниците от 1-ви „Б” клас , също от ОУ „Ив. Рилски” , които посетиха библиотеката за първи път. Перник е сред 50-те града в страната, в които обществените библиотеки помагат на децата да направят първи стъпки в програмирането по един интересен и забавен начин.

Семинарите са организирани от Посолството на САЩ в България и Фондация „Глобални библиотеки – България“ в сътрудничество с регионалните библиотеки във Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Шумен и Хасково с градските библиотеки в Димитровград и Казанлък.

Европейската седмица на кодирането цели да повиши обществения интерес към програмирането. Тя насърчава европейци от всички възрасти и с всякакви възможности да демонстрират дигиталните умения и да осъществяват своите идеи чрез програмиране.

Дизайнът и функционалността на робота Финч са резултат от четиригодишно проучване на института Carnegie Mellon. Роботът е предназначен да подпомага овладяването на езици за програмиране. 65000 обществени библиотеки в Европейския съюз – между тях и над 1000 български библиотеки – предоставят най-близката до всеки възможност за развитие на уменията извън формалното образование. Те вече имат забележителни постижения в предлагането на гражданите на достъп до ИКТ оборудване и Интернет, както и на различни средства за подобряване на техните дигитални умения – от днешните основни дигитални умения, като напр. навигиране в уеб-пространството, до утрешните основни умения за кодиране и роботика. Много обществени библиотеки вече работят за повишаване на дигиталните умения в своите общности, но са необходими политики, които да ги подкрепят за разширяване на тази дейност за в бъдеще.

Снимки

 

Ние използваме "бисквитки", за да може нашият сайт да функционира правилно, да персонализираме съдържанието в него и да предоставим функции за социалните мрежи и анализ на нашия трафик.

Политика за поверителност Приемам